Annons

Annons

Annons

Innebandy

Fröjered nära upphämtning mot topplaget

Fröjered går fortsatt tungt i innebandytvåan.

Men hemma mot topplaget Vara IBK var man nära att fullborda en mäktig upphämtning.

Slutsiffrorna skrevs till slut till 3–6.

Fröjered kom nära en upphämtning mot Vara men föll till slut.

Tabelljumbon Fröjereds IF tog emot tredjeplacerade Vara IBK i Sparbankshallen på lördagen. Det började, som så ofta den här säsongen, inte bra för hemmalaget.

Annons

LÄS MER: Svag inledning blev kostsam för Fröjereds IF

Annons

När lagen gick till första pausvila hade Vara gått upp i en tvåmålsledning, ställningen var 0–2.

Vaknade till liv

I andra slog bortalaget till direkt och gjorde 0–3. Love Arenbeck reducerade till 1–3 kort därpå. Men sedan missade Hugo Klahr en straff och innan mittenakten var slut hade Oscar Garyd hunnit utöka bortaledningen till 1–4.

BILDEXTRA: 25 bilder från publikfesten i Sparbankshallen

I tredje vakande FIF emellertid till liv. Johan Gustafsson och Martin Lundberg såg till att minska Varas försprång till en uddamålsledning. Det stod 3–4 på matchklockan 07:01 in i tredje.

Vara tog över

Men någon kvittering kom aldrig. I stället rycket Vara ifrån ännu en gång. Gästerna vann till slut matchen med 3–6.

FIF är alltjämt jumbo i division 2-tabellen. Man får chans till revansch borta mot Stöpen IBK nästa lördag.

LÄS MER: Fröjereds innebandytjejer vände pojkmatchen

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan