Annons

Annons

Annons

Annons

Bilsport

Folkracefest i Falköping – se bilder och resultat

Marcus Holm vann seniorklassen, bakhjulsdrivet.

Annons

Det var folkrace i fokus hos Falköpings MK på söndagen, när Västsprinten anordnades på motorstadion.

Marcus Gustavsson, Tidaholms MK körde in på en tredjeplats.

Linus Andersson, Skövde MK, körde en Volvo PV.

Hemmaföraren Robin Bäckström susade fram i en VW Golf.

Bäckström såg nöjd ut efter tävlingen.

Annons

Annons

Lars Abrahamsson, Stenungsunds MK, körde in på andraplatsen i veteranklassen.

Skövde MK:s Conny Persson nöp sista pallplatsen i veteranklassen.

Samtliga medaljörer i veteranklassen samlade.

Hemmasegrarna lös med sin frånvaro, men några av de lokala deltagarna gjorde ändå bra ifrån sig när Västsprintens fjärde deltävling av fem kom till Falköpings motorstadion i helgen.

Från Falköpings MK körde Jesper Sandgren in på en andraplats i juniorklassen vilket gör att han befäster förstaplatsen i totalställningen. Robin Bäckström körde å sin sida in på en fin fjärdeplats i seniorernas framhjulsdrivna klass.

Tidaholmaren Marcus Gustavsson kom trea i seniorernas bakhjulsdrivna klass medan Skövdeföraren Conny Persson nöp samma placering i veteranklassen. Persson toppar totalställningen inför finalen i Motala i slutet av oktober.

Se samtliga resultat nedan.

Resultat, Västsprinten folkrace, Falköping, 18/8:

Juniorer (4st): 1) Leo Sandberg, Ulricehamns MK, Volvo, 3.47,02, 2) Jesper Sandgren, Falköpings MK, BMW, 3.55,89, 3) Victor Nyströmer, Fjugesta MS, Saab, 3.56,60, 4) Lucas Helin, Tibro MK, Volvo, 4.03,67.

Annons

Seniorer, bakhjulsdrivet (8st): 1) Marcus Holm, Fägre MK, BMW, 3.44,96, 2) Kennet Nyström, Munkfors MC, Volvo, 3.48,30, 3) Marcus Gustavsson, Tidaholms MK, BMW, 3.49,60, 5) Jesper Larsson, Tidaholms MK, Volvo, 3.53,58, 6) Kenny Johansson, Skövde MK, Volvo PV, 3.58,48, 7) Linus Andersson, Skövde MK, Volvo PV, 4.07,26, 8) Rune Kvist, Skövde MK, Volvo PV, 4.16,08.

Annons

Seniorer, framhjulsdrivet (19st): 1) Robin Åkerstrand, Östernärkes RMC, Saab, 3.34,76, 2) Martin Stigh, Finspångs MS, Peugeot, 3.35,83, 3) Linus Svensson, Lidköpings MSF, Saab, 3.36,11, 4) Robin Bäckström, Falköpings MK, VW Golf, 3.36,17, 6) Stefan Svensson, Lidköpings MSF, Saab, 3.38,61, 9) Marcus Sjögren, Tidaholms MK, Saab, 3.42,09, 10) Magnus Robertsson, Lidköpings MSF, Volvo, 3.42,61, 13) Emil Fröberg, Mariestads MS,Saab, 3.45,55, 14) Jimmy Larsson, Tidaholms MK, Opel, 3.47,45, 16) Daniel Klang, Skövde MK, Peugeot, 3.51,23, 18) Peter Andersson, Skövde MK, Peugeot, 4.02,01, 19) Mattias Sjögren, Tidaholms MK, Saab, 4.09,76.

Damer (12 st): 1) Anna-Karin Palmroth, MK Ran Askersund, Saab, 3.51,74, 2) Johanna Kjettselberg, SMK Karlskoga, Saab, 3.52,86, 3) Emma Jonsson, Mariestads MS, 3.54,10, 4) Tova Svensson, Lidköpings MSF, Saab, 3.57,17, 6) Eva Sjögren, Tidaholms MK, Saab, 4.02,82, 7) Michaela Logård, Tidaholms MK, Opel, 4.07,42, 10) Clara Andersson, Tibro MK, Volvo, 4.25,89.

Veteraner (16 st): 1) Olle Mårtensson, SMK Örebro, Saab, 3.43,36, 2) Lars Abrahamsson, Stenungsunds MS, Saab V4, 3.44,55, 3) Conny Persson, Skövde MK, Saab, 3.44,65, 7) Mats Sjögren, Tidaholms MK, Saab, 3.48,55, 8) Allan Palm, Lidköpings MSF, Saab, 3.48,58, 10) Johan Österplan, Vara MK, Saab, 3.50,98, 14) Rikard Jonsson, Mariestads MS, Saab, 3.57,83, 15) Josef Dögl, Tidaholms MK, Volvo, 4.15,45.

Annons

Annons

Till toppen av sidan