En man greps misstänkt för försök till mordbrand i Hjo på torsdagsnatten.
Detta efter att han gick fram till en civil polisbil med en dunk tändvätska, öppnade locket och var på väg att hälla ut vätskan över bilen.
– Jag vet inte om han förstod att det var en polisbil, säger Andreas Olovsson, stationsbefäl vid Skövdepolisen.
Det var vid halv ett-tiden under natten till fredagen som händelsen i Hjo utspelade sig.
Två poliser, som hade varit ute på ett annat uppdrag, var på väg tillbaka till sin parkerade polisbil när de plötsligt fick syn på en man som gick runt med en dunk tändvätska.
– Den här mannen gick fram till den civila polisbilen och försökte hälla ut den brännbara vätskan på bilen. Jag vet inte om han förstod att det var en polisbil, men han greps på plats. En mycket märklig händelse, säger Andreas Olovsson och berättar att mannen på fredagsmorgonen anhölls misstänks för försök till mordbrand.
Mannen, som är i 30-årsåldern, är hemmahörande i Hjo. Polisen vill inte gå in på vad den misstänkte har sagt i förhör.