Annons

Annons

Annons

Annons

Skidåkning

Sammanställning: Så gick det för de lokala åkarna i Vasaloppet

I söndags avgjordes klassiska Vasaloppet.

Många lokala åkare kom till start – och så här gick det för dem.

Starten av Vasaloppet 2022 i Berga by, Sälen. Foto: Ulf Palm

Annons

Herrar: 42) Andreas Svensson, Ulricehamns IF, 3,41,15, 53) Marcus Johansson, Ulricehamns IF, 3,43,29, 74) Karl-Johan Westberg, Borås SK, 3,50,00, 81) Dan Moberg, IFK Skövde SK, 3,50,48, 82) Erik Wickström, Hestra IF, 3,51,01, 114) Magnus Calestam, IF Hagen SK, 3,54,31, 159) Fredrik Ousbäck, IFK Skövde SK, 4,01,40, 230) Erik Nero, Mullsjö SOK, 4,09,00, 261) Erik Lundell, IF Hagen SK, 4,11,53, 286) Oscar Olsson, Magra IS, 4,15,07, 324) Kristian Strandell, Lerdala IF, 434) Claes Björlund, Ok Skogsvargarna, 4,26,41, 565) Jonas Häger, Ryda SK, 4,34,38, 768) Kristian Larsson AXA SC, 4,44,36, 808) George Sandborg, Falköpings AIK SK, 4,46,15, 957) Marcus Johansson, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 4,53,54, 921) Jesper Hassel, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 4,51,42, 933) Anton Karlsson, Redvägs SK, 4,52,16, 957) Marcus Johansson, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 4,53,54, 1027) Kim Andersson, IF Hagen SK, 4,57,02, 1051) Mikael Erlandsson, Magra IS, 4,58,14, 1065) Stefan Larsson, Magra IS, 4,58,34, 1077) Johan Svenningsson, Mullsjö SOK, 4,58,56, 1143) Carl-Johan Larsson, Tibro OK, 5,01,55, 1153) Jens Johansson, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 5,02,32, 1200) Jonathan Guggenheim, IF Hagen SK, 5,04,18, 1271) Peter Odén, Redvägs SK, 5,07,34, 1331) Fredrik Jansberger, Lidköpings VSK, 5,10,53, 1333) Magnus Robertsson, Brännebrona SK, 5,11,03, 1349) Anders Briland, IFK Skövde SK, 5,12,10, 1353) Patrik Högermark, OK Skogsvargarna, 5,12,13, 1491) Carl Alm, IF Hagen SK, 5,18,11, 1631) Daniel Persson, Tidaholm SOK Sisu, 5,22,37, 1648) William Blomqvist, Mullsjö SOK, 5,23,07, 1703) Fredrik Holmgren, Träningskonsulten SC, 5,24,52, 1708) Jimmy Lanevik, Magra IS, 5,25,05, 1710) Emil Petersson, Lidköpings VSK, 5,25,10, 1722) Joakim Persson, AXA SC, 5,25,47, 1760) Tim Glimmerskär, 5,26,47, 1773) Alex Gerdes, Herrljunga SK Skid o OL, 5,27,09, 1782) David Svensson, Falköpings AIK SK, 5,27,32, 1788) Alexander Axelsson, AXA SC, 5,27,43, 1807) Kristoffer Hjort, IFK Skövde SK, 5,28,34, 1816) Pontus Fritzell, Mullsjö SOK, 5,28,55, 1844) Måns Widemark, IF Hagen SK, 5,29,48, 1863) Daniel Alvarsson, IFK Skövde SK, 5,30,03, 1961) Olliver Forsgren, Tidaholm SOK Sisu, 5,34,11, 1974) Martin Sandgren, Tidaholm SOK Sisu, 5,34,52, 2065) Lars-Erik Larsson, Ryda SK, 5,37,45, 2119) Andreas Nilsson, Ryda SK, 5,39,48, 2127) Thorbjörn Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 5,39,57, 2201) Mikael Krantz, IFK Skövde SK, 5,43,00, 2223) Onni Kari-Koskinen, IFK Skövde SK, 5,43,47, 2254) Christian Ryngefors, Ryda SK, 5,44,50, 2341) Mats Midhamre, Redvägs SK, 5,47,20, 2393) Kristoffer Andersson, Redvägs SK, 5,49,05, 2419) Jonas Pettersson, Lidköpings VSK, 5,49,43, 2436) Simon Carlsson, Mullsjö SOK, 5,50,09, 2448) Mats-Erik Larsson, Ryda SK, 5,50,20, 2555) Lars Johansson, Ryda SK, 5,53,13, 2569) Philip Jung, AXA SC, 5,53,33, 2599) Anders Jonsson, Lidköpings VSK, 5,54,20, 2662) Johan Heidenwall, Tidaholm SOK Sisu, 5,56,07, 2680) Mikael Larsson, Lidköpings VSK, 5,56,40, 2687) Lars Dahlgren, Ryda SK, 5,56,47, 2722) Markus Lindström, Timmersdala Motion, 5,57,59, 2791) Andreas Carlén, Bodsjöböle, 6,00,22, 2844) Daniel Holm, Tidaholm SOK Sisu, 6,02,41, 2865) Jonas Källerman, IFK Skövde SK, 6,03,24, 2885) Gunnar Buason, Skövde, 6,04,15, 2926) Mattias Lennartsson, Hjobygdens OK, 6,05,33, 3021) Henrik Edefors, IFK Mora SK, 6,08,44, 3078) Andreas Johansson, IFK Skövde SK, 6,11,05, 3149) Håkan Johansson, Gudhems IF, 6,13,34, 3185) Axel Johansson, Brännebrona SK, 6,15,06, 3244) Johan Eriksson, OK Skogsvargarna, 6,17,00, 3262) Micael Lyreborg, IK Högaborgs Atleter, 6,17,37, 3302) Andreas Sjögren, Tidaholm SOK Sisu, 6,19,09, 3368) Niclas Karlsson, Redvägs SK, 6,21,13, 3378) Ulric Dittmer, AXA SC, 6,21,41, 3435) Viktor Pettersson, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 6,23,18, 3440) Joacim Gustafsson, Brännebrona SK, 6,23,25, 3446) Håkan Dalemo, Brännebrona SK, 6,23,26, 3464) Tony Pryssander, Träningskonsulten SC, 6,24,01, 3471) Stephan Åkervall, Lidköpings VSK, 6,24,24, 3541) Fredrik Dicander, Magra IS, 6,26,39, 3542) Simon Stahre, Tidaholm SOK Sisu, 6,26,41, 3547) Karl Wilenius, OK Klyftamo, 6,26,48, 3694) Linus Kjellner, Nossebro, 6,31,37, 3708) Per Åhlby, Mariestads FK, 6,32,11, 3765) Marcus Jonsson, Tibro IK, 6,34,09, 3893) Jonatan Andersson, Annelunds IF, 6,38,41, 3927) Åke Karlsson, Redvägs SK, 6,39,37, 3943) Roland Johansson, Främmestads IF, 6,40,03, 3993) Henrik Ward, Tibro OK, 6,41,57, 4004) Hugo Martinsson, IF Hagen SK, 6,42,18, 4014) Erik Musslinder, Falköpings AIK SK, 6,42,37, 4043) Bernt Henriksson, Gudhems IF, 6,43,35, 4044) Johan Carlsson, Trollhättans SOK, 6,43,36, 4108) Bertil Tell, Falköpings AIK SK, 6,45,22, 4158) Mikael Lundh, Ryda SK, 6,47,05, 4269) Roger Rosenström, Falköpings AIK SK, 6,51,07, 4362) Gustav Carlsson, Annelunds IF, 6,54,10, 4385) Per Broholm, IF Hagen SK, 6,55,14, 4412) Henric Martnsson, IF Hagen SK, 6,56,31, 4436) Andreas Granevik, AXA SC, 6,57,11, 4496) Carl Beckman, Umara SC, 6,59,08, 4497) Johan Mohlin, Lidköpings VSK, 6,59,10, 4555) Mathias Larsson, Ryda SK, 7,01,29, 4579) Fritiof Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 7,02,21, 4597) Johan Birath, IFK Skövde SK, 7,03,50, 4627) Michael Löfgren, IK Wilske, 7,05,00, 4678) Anders Johansson, Mullsjö SOK, 7,07,13, 4768) Tommy Öjdal, Falköpings AIK SK, 7,10,48, 4779) Johan Gustavsson, Magra IS, 7,11,06, 4781) Kenneth Holgersson, Tidaholm SOK Sisu, 7,11,11, 4787) Thomas Vedin, Mariestads FK, 7,11,23, 4837) Anton Björkqvist, AXA SC, 7,12,52, 4852) Marcus Svarén, Mullsjö SOK, 7,13,28, 4914) Magnus Ramsin, IFK Skövde SK, 7,15,49, 4916) Mattias Hedlund, Hjobygdens OK, 7,15,52, 4920) Jesper Regnström, Ryda SK, 7,16,12, 4922) Joakim Winggren, Redvägs SK, 7,16,14, 4936) Carl-Otto Brahm, IF Hagen SK, 7,16,59, 4950) Tobias Andersson, Annelunds IF, 7,17,34, 4982) Christer Axelsson, Tobro OK, 7,18, 39, 5067) Tobias Larsson, Magra IS, 7,21,55, 5186) Martin Liljegrahn, Mullsjö SOK, 7,26,46, 5199) Oskar Jacobsson, IFK Skövde SK, 7,27,03, 5200) Per Engelbrektsson, IF Hagen SK, 7,27,12, 5235) Filip Martinsson, IF Hagen SK, 7,28,32, 5298) Alexander Andersson, Redvägs SK, 7,30,47, 5305) Mats Brindeland, Tidaholm SOK Sisu, 7,31,05, 5308) Tomas Johansson, Tidaholm SOK Sisu, 7,31,06, 5309) Magnus Sörman, Tidaholm SOK Sisu, 7,31,07, 5337) Anders Josefsson, IK Albion, 7,31,34, 5374) Emil Larsson, Tibro OK, 7,33,30, 5381) Tommy Blom, Träningskonsulten SC, 7,33,44, 5408) Erik Pettersson, AXA SC, 7,34,31, 5442) Johan Lundqvist, AXA SC, 7,36,10, 5483) Albin Andrén, Lidköpings VSK, 7,37,52, 5569) Martin Mjälgård, Redvägs SK, 7,40,58, 5582) Pär Brehmer, IFK Skövde SK, 7,41,30, 5613) Tomas Fröberg, Ulricehamns IF, 7,43,02, 5614) Peter Svensson IK Gandvik, 7,43,02, 5618) Mattias Hallberg, Gudhems IF, 7,43,16, 5624) Kjell Bender, Ryda SK, 7,43,28, 5627) Simon Dahlin, AXA SC, 7,43,32, 5645) Mikael Johansson, Tibro OK, 7,44,38, 5681) Jonathan Wahlstrand, Tibro OK, 7,46,13, 5742) Lars-Olof Josefsson, IK Albion, 7,48,53, 5775) Marcus Wahlström, IFK Skövde SK, 7,50,31, 5821) Markus Wallqvist, Umara SC, 7,52,05, 5875) Anton Martinsson, IF Hagen SK, 7,54,04, 5916) Anders Andersson, Ryda SK, 7,55,43, 5952) Håkan Stolare, IF Hagen SK, 7,57,14, 5969) Mathias Andersson, Lidköpings VSK, 7,58,01, 6083) Andreas Holm, Magra IS, 8,02,17, 6140) Christian Andersson, Annelunds IF, 8,05,09, 6353) Per Emion, Storebro SC, 8,15,01, 6468) Thomas Karlsson, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 8,20,34 6533) Ulf Dackemark, Lidköpings VSK, 8,22,56, 6552) Anders Blom, Falköpings AIK SK, 8,24,00, 6559) Sebastian Andersson, Annelunds IF, 8,24,35, 6566) Jimmy Svensson, Ryda SK, 8,25,07, 6581) Jesper Nyman, IFK Skövde SK, 8,25,36, 6676) Niklas Ryrbo, Hindås SK, 8,29,49, 6728) Krister Enger, Mullsjö SOK, 8,32,19, 6795) Anton Wendel, IFK Skövde, 8,34,59, 6817) Kent Dighammar, Tidaholm SOK Sisu, 8,36,38, 6855) Ingemar Andersson, Främmestads IF, 8,38,43, 6880) Simon Larsson, Redvägs SK, 8,39,32, 6901) Claes Claesson, Redvägs SK, 8,40,09, 6990) Per- Erik Larsson, Ryda SK, 8,44,36, 6993) Daniel Graan, Mullsjö SOK, 8,45,04, 7174) Anders Neuman, Redvägs SK, 8,54,03, 7205) Lars Berglund, Lidköpings VSK, 8,55,30, 7241) Rune Johansson, Tibro OK, 8,56,27, 7305) Magnus Holm, Lerdala IF, 8,59,47, 7313) Anders Löwing, Redvägs SK, 9,00,09, 7321) Bengt Engblad, Främmestads IK, 9,00,15, 7383) Magnus Nyman, Redvägs SK, 9,03,32, 7407) Albin Lindqvist, Mullsjö SOK, 9,04,45, 7417) Henrik Ljungström, AXA SC, 9,05,13, 7492) Mikael Jung, AXA SC, 9,09,16, 7550) Larry Wadlin, Främmestads IF, 9,13,32, 7629) Pär-Magnus Bjurck,Tibro OK, 9,17,56, 7608) Stefan Andersson, AXA SC, 9,17,01, 7692) Niklas Fransson, OK Skogsvargarna, 9,20,14, 7678) Krister Nyman, IFK Skövde SK, 9,20,50, 7804) Linus Wennblom, IFK Skövde SK, 9,28,08, 7849) Jakob Steinstö, Redvägs SK, 9,30,38, 7883) Leif Claesson, Gudhems IF, 9,32,58, 7967) Tobias Johansson, IF Hagen SK, 9,37,26, 8022) Ludvig Steinstö, Redvägs SK, 9,40,08, 8060) Anders Nilsson, Mullsjö SOK, 9,43,10, 8191) Arvid Pålsson, Lidköpings VSK, 9,50,37, 8215) Mattias Ljung, Försvarets SK, 9,51,45, 8268) Claes-Göran Helgesson, Herrljunga SK Skid o OL, 9,55,36, 8329) Henrik Westerberg, IF Hagen, 9,58,46, 8332) Carl.F. Chöler, Karlslunds IF, 9,59,20, 8345) Johan Nordling, AXA SC, 9,59,56, 8370) Magnus Löfgren, Tibro OK, 10,01,20, 8464) Bernt Svensson, Istrums SK, 10,05,09, 8471) Svante Andersson, Främmestads IK, 10,06,07, 8594) Mats Löwing, Redvägs SK, 10,13,44, 8600) Peter Lann, Tidaholm SOK Sisu, 10,13,47, 8645) Tomas Gren, Tibro OK, 10,16,35, 8661) Henrik Wessman, AXA SC, 10,17,10, 8759) Olle Andersson, AXA SC, 10,21,42, 8880) Allan Pettersson, Ryda SK, 10,28,28, 8989) Mikeal Nyström, Tidaholm SOK Sisu, 10,35,28, 9024) Emil Blomberg, AXA SC, 10,39,16, 9025) Per Windolf, Volvo IF, 10,38,45, 9042) Viktor Bodelius, IF Hagen, 10,40,24, 9044) Mattias Svensson, Tibro OK, 10,40,10, 9173) Per Karlsson, Sya SK, 10,48,36, 9190) Kent Lindberg, Herrljunga SK Skid o OL, 10,49,47, 9207) Bengt Persson, OK Klyftamo, 10,50,40, 9213) Resa Javid, AXA SC, 10,51,31, 9283) Johan Hellman, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 10,55,52, 9288) Fredrik Ericsson, Herrljunga SK Skid o OL, 10,56,01, 9354) Dennis Persson, Mullsjö SOK, 11,00,49, 9394) Per Lundberg, IF Hagen SK, 11,02,52, 9415) Peter Hellqvist, Lidköpings Vinter-Sportklubb, 11,04,30, 9445) Roger Pettersson, Ryda SK, 11,07,52, 9462) Erik Johansson, AXA SC, 11,09,29, 9487) Erik Jansson, AXA SC, 11,11,44, 9637) Ingemar Ros, OK Klyftamo, 11,25,06, 9805) Sune Svanström, AXA SC, 11,40,47, 9876) Fredrik Birging, Redvägs SK, 11,45,38, 9957) Christer Ekholm, Främmestads IK, 11,56,37, 10006) Johan Andersson, IF Hagen SK, 12,02,19, 10011) Per Gustavsson, IF Hagen SK, 12,03,19.

Läs vidare med Digital!

8 kri veckan i 8 veckor

Läs dina lokala nyheter för 8 kr/vecka i 8 veckor - du betalar 32 kr/månad. Därefter tillsvidare 129 kr/månad.

Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla lokala nyheter på vår sajt och nyhetsapp.
  • Läsarshoppen med mängder av erbjudanden – spara tusenlappar!
  • Nyhetsbrev med de senaste nyheterna – direkt i mejlen varje dag.

Annons

Annons

Till toppen av sidan