Gemensamt för dessa är att alla arbetar som volontärer på Erikshjälpens Secondhand-butik i Huskvarna. Gruppen bildades av en slump 2015 sedan de sjungit några sånger på en julfest och därefter uppmuntrades att fortsätta.
Om sig själva berättar de: "Alla har passerat så kallade bäst före-datum men litar ändå på att Gud kan använda dem till välsignelse fortfarande trots att de är lätt begagnade.”
Annons
Sångerna är från den klassiskt kristna repertoaren och sjungs tre- och fyrstämmigt, ibland i lätt barbershop-stil. Ackompanjemanget utgörs av piano och kontrabas. Det kommer också att bjudas på dragspelsmusik.
Annons
Som vanligt blir det kaffeservering och till allas glädje information om den kommande Vårresan. Alla hälsas varmt välkomna

Second Hand Brothers bjuder på flerstämmigt och lite barbershop.