Annons

Annons

Annons

Västra Götalands län

Influensasäsongen kan bli tuff: ”Vaccinera sig är det bästa man kan göra”

Förra influensasäsongen blev lindrig, men nu rapporteras om en tuffare säsong på södra halvklotet, vilket skulle kunna innebära samma sak här.

– Att vaccinera sig är det bästa man kan göra som enskild person för att undvika sjukdom, säger biträdande smittskyddsläkare Petter Malmström.

Text

”Det är av stor vikt att alla som rekommenderas vaccination tar den, att man både vaccineras mot covid-19 och influensa, säger Petter Malmström, biträdande smittskyddsläkare i Västra Götalandsregionen. Foto: Västra Götalandsregionen

Bild: Therese Hasselryd

Annons

I Australien och Nya Zeeland går influensasäsongen mot sitt slut och internationella medier rapporterar om att den har varit svårare än på många år.

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på vastgotabladet.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan