Annons

Annons

Annons

Tidaholm Centrum

Spädbarnsmassage på Familjecentralen: ”Många positiva effekter”

Familjecentralen utökar sin verksamhet. Till hösten startar andra gruppen av spädbarnsmassage - men redan nu är en grupp igång med syftet att bidra till en fördjupad kontakt mellan förälder och barn med hjälp av massage.

– Det finns många fördelar med babymassage, berättar socialpedagog Veronika Karlsen.

Socialpedagog Veronika Karlsen på Familjecentralen håller i spädbarnsmassageutbildningen. Med hjälp av dockan instruerar hon föräldrarna i ”strykningar” som spädbarnen får över hela kroppen.

Bild: Vikky Engdahl

Annons

Nyligen startade Familjecentralen en grupp för spädbarnsmassage. Där håller socialpedagogen Veronika Karlsen en utbildning för föräldrar med barn 0-8 månader i en massagemetod som genom den kärleksfulla beröringen ger en stund av avslappning, njutning och välbefinnande för både förälder och barn.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan