TidaholmUnder november har det varit den blå månaden.
Blå som i mustaschkampen - kampanjen som ger stöd år dem som drabbas av prostatacancer vilket är den vanligaste cancerformen i Sverige idag.
– Män över 50 år bör ta PSA-prov, säger Håkan Peterson, ordförande i Prostatacancerföreningen Skaraborg.
TidaholmJulavslutningen för Tidaholms Gamla GIFFare kom med dubbla höjdpunkter. Dels gästades de av radiosporten och dels var det dags för den årliga julklappsutdelningen av en mystisk jultomte.
PerspektivNästa år är det avtalsrörelse. Nästan 500 kollektivavtal på den svenska arbetsmarknaden ska omförhandlas, och nästan tre miljoner löntagares löner och arbetsvillkor berörs. Här är IF Metalls kravlista.
TidaholmTre programledare tar snart plats i glasburen i Västerås.
Strax efteråt kliver elever på Rudbecksgymnasiet in i handlingen.
Alla har samma målsättning, att med gemensamma krafter fixa ett kanonresultat för Musikhjälpen.
Naturbruksskolan Uddetorp lyckades inte ordna praktikplatser till sina elever, som därför riskerar att bli underkända. Nu kräver Skolinspektionen en förklaring.