Ingenjör Bertil Smedbergs fond, J P Kjellgrens gymnasiefond, Nilssons gymnasiefond, Franssons gymnasiefond och Samfonden i Falköpings kommun tillsammans med Ållebergsgymnasiet: Ida Tholén, SA15s, Alice Evebring, SA15s, Karin Eldh, NA15.

Fond för gymnasieskolans yrkesinriktade program: Lisa Lundgren, HA15, William Ljunggren, TR15.

Frimurarsamhället i Skövde: Sebastian Assio, EK15e, Naima Idrizovic, EK15j.

Sveriges Byggindustrier: Richard Aldén Roslund, BA15.

Barn- och fritidsprogrammet: My Strömberg , BF15, Alfred Waltersson, BF15.

Årets APL-elev: Lukas Thor, BF15, Emma Svensson, BF15, Rikard Skog, BA15, William Ahlqvist, HA15, Philip Fåglum Karlsson, HA15, Angelica Börjesson, HO14, Emelie Ottosson, HO14, William Ljunggren, TR15, Emmelie Lundgren, VO15.

Färghuset AK-Lack AB: Carl Palmenäs, FT15.

Borgunda Bygghandel AB: Linus Johansson, BA15, Jesper Mårtensson, BA15, Fonus, Nora Roslund, HA15.

Annons

IF Metall östra Skaraborg: Albin Gustavson, FT15, Aili Räisänen, FT15.

Kommunal Väner Väst: Mohammed Hassa Zein, VO15.

Alfred Walthersson prisas av rektor Harriet Nilsson.
Foto: Olof Darius
Rantenföretagarnas stipendium i Entreprenörskap gick till UF Albatross, Gustaf Wäpling, EK15e, Jakob Gustafsson, EK15e (bilden), Vedad Nikontovic, EK15e och Johannes Lindström, EK15e.
Foto: Olof Darius
Idrottspriserna hade en särskild placering framme vid scenen.
Foto: Olof Darius
Rektor Harriet Nilsson och den administrativa skolassistenten Annica Karlsson (i bakgrunden) hade det hektiskt i samband med stipendieutdelningen.
Foto: Olof Darius
Företagarna i Falköpings stipendium gick till Quick salad UF - Felicia Arvidsson, EK15e.
Foto: Olof Darius
Swedbanks stipendium tilldelades Jennifer Andersson, EK15j.
Foto: Olof Darius
Två av årets APL-elever: William Ahlqvist, HA15 (vill vänster) och Philip Fåglum Karlsson, HA15.
Foto: Olof Darius
Industriprogrammets Trätekniska samverkansföretags stipendium gick till Hannes Rydberg, TR15.
Foto: Olof Darius
Årets Ållebergsstudenter: Martin Blennow, EK15j och Vilma Blennow, NA15.
Foto: Olof Darius

Eltjänst i Falköping AB: Filip Rehn, EE15.

Swedol: Linus Gustavsson, BA15.

Bravida Falköping: Isak Ström, EE15.

Färghuset AK-Lack AB: Mattias Jonsson, FT15.

Kinnarps AB: William Ljunggren, TR15.

Industriprogrammets Trätekniska samverkansföretag: Hannes Rydberg, TR15.

Skaraborgs Sjukhus: Elin Svantesson, VO15.

Maxi ICA Stormarknad Falköpings Handelsstipendium: Nora Roslund , HA15, Alice Bengtsson, HA15.

Swedbank: Jennifer Andersson, EK15j.

Bygg & Industripartner Skövde: Kim Svensson, BA15.

Företagarna i Falköping: Quick salad UF - Felicia Arvidsson, EK15e.

Galleri Sandströms: Lisa Lundgren, HA16.

4SOUND: Ammelie Knutsson, ES15.

Asplunds Bygg AB: Jan-Erik Johansson,BA15, Simon Lejon, BA15.

Optimera bygghandel: Matti Bolin, BA15.

Rantenföretagarnas stipendium i Entreprenörskap: UF Albatross, Gustaf Wäpling, EK15e, Jakob Gustafsson, EK15e, Vedad Nikontovic, EK15e, Johannes Lindström, EK15e.

Falköpings bilriktning AB: Mattias Jonsson, FT15.

Falbygdens Hembygds- och Fornminnesförening: Ida Tholén, SA15s, Alice Evebring, SA15s.

Capensis "Capensis silvertacka": Karin Eldh, NA15.

AC Floby AB - stipendium för Teknikcollege: Alexander Andersson, TE15b, Nora Rydberg, TE15b.

Kinnarps AB - stipendium för Teknikcollege: Per-Emil Fredén, TE15b, Josefin Hult Belfrage, TE15a.

Falköpings Kommun, Stadsbyggnadsavd. - stipendium för Teknikcollege: Nedim Pezic, TE15a, Sebastian Thörn, TE15b.

LEAX Arkivator AB - stipendium för Teknikcollege: Frida Gustafsson, TE15b, Alexander Tufvesson, TE15b.

Ållebergsgymnasiets Idrottspokal: Anton Ribom, NA15.

Ållebergsgymnasiets Idrottssköld samt Stipendium från Sveriges Centralförening för idrottens främjande: Vilma Andersson, SA15s, Simon Wiklund, NA15.

Årets NIU-elever fotboll: Malin Emanuelsson, BF15, Albin Orebrand, TE15a.

Årets RIG:are: Karin Waser, NA15, Viktor Gustavsson TE15a.

Årets livräddare: Linus Gustavsson, BA15.

Årets Ållebergsstudenter: Martin Blennow, EK15j, Vilma Blennow, NA15.

Barn- och fritidsprogrammets lärare och arbetslag: Emma Welander, BF15, Ellen Friman, BF15.

Swedbank: Jacob Winberg, EK15j, Bianca Hjerp Holmén, EK15j.

Nordea: Johanna Ärlig, EK15e, Alice Frölin, EK15j, Martin Blennow, EK15j.

Modern Ekonomi: Sebastian Assio, EK15e.

Kinnarps AB Academy: Max Olsson, NA15, Vilma Blennow, NA15, Oscar Nolberger, NA15, Agnes Elm, NA15.

Falbygdens Naturskyddsförening: Angelica Börjesson, HO14, Alexander Gustafsson, NA15.

Handelsprogrammet: Lisa Lundgren, HA15.

Årets APL-elev: William Ahlqvist, HA15, Philip Fåglum Karlsson, HA15.

Matematiklärarna: Sebastian Assio, EK15e, Albin Alsiö, NA15.

Anonyma givare, Samhällskunskap: Gottfrid Nilsson, SA15s, Mateusz Ilczuk, SA15s.

Anonyma givare, Årets gymnasiearbete i ekonomi: Lina Nilsson, EK15j.

Anonyma givare, Ekonomiska/juridiska ämnen: Naima Idrizovic, EK15j.

Anonyma givare, Omvårdnadsämnen- akutsjukvård: Akam Sharif, VO15, Edvin Haller, VO15.

Anonyma givare, Omvårdnadsämnen-Specialpedagogik 2: Nellie Nilsson, VO15.

Anonyma givare, religionskunskap: David Wennerholm Zimonyi, SA15s, Johannes Nilsson, SA15m.

Anonyma givare, Historia: Vilma Blennow, NA15, Gisele Mwiza Ngabi, SA15s.

Anonyma givare, personlig utveckling: Stafan Kazic, EK15e, Pontus Sahlgren, EK15e.

Anonyma givare, Engelska 7: Jacob Langwagen, NA15, Johannes Nilsson, SA15m.

Anonyma givare, Svenska 3: Alice Evebring, SA15s, Linnea Nordmark, SA15s, Kim Bergqvist, EE15, Albin Orebrand, TE15a, Johan Petersson, TE15b, Oskar Hedström, TE15b, Lea Axelsson, NA15, Vilma Blennow, NA15, Karin Eldh, NA15, Albin Alsiö, Na15, Karin Waser, NA15.

Anonyma givare, Svenska som andra språk: Fadumo Ibrahim, NA15.

Lärare på teknikprogrammet: Johan Pettersson, TE15b.

IT-lärarna på Teknikprogrammet: Sebastian Lilja, TE15.