Många elever har på olika sätt visat framfötterna under sin studietid och belönades med stipendier under examensdagen.

En av dem är Vilma Holmgren. Hon har visat goda studieresultat i latin och har fått ett stipendium av Föreningen Svenska Atheninstitutets vänner och Staffan Edmars fond, en studieresa till Aten.

Det är Svenska Atheninstitutet som anordnar resan 2- 9 maj där stipendiaterna gör studiebesök och utflykter till arkeologiskt kända landmärken i Grekland.

Vilma Holmgren är väldigt intresserad av språk och av humanistiska ämnen. Hon har läst franska och spanska och har fått DELE, som är ett spansk internationellt språkdiplom.

Tillsammans med andra elever på skolan har Vilma påverkat skolan att utöka kursen i latin och nu fördjupar de sina kunskaper gällande den romerska och grekiska kulturen, samt latinet som språk.

Här hittar du stipendiaterna på alla skolor i Skövde.

I nuläget saknas tyvärr namn från Praktiska. Vi hoppas kunna uppdatera texten.

Lichron

IF Metall CNC-elev: Björn Lundgren

Bästa CNC-elev: Linus Lindelöf

Bästa kamrat: Ma..

Lichron

IF Metall CNC-elev: Björn Lundgren

Bästa CNC-elev: Linus Lindelöf

Bästa kamrat: Marcus Uddmar

Bästa Automationselev: Weine Sondell

IF Metall Automationselev: Erik Hässel

Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond : Elsa Jansson TE3a, Moa Grimm NA3b, Arvid Bergenfors ..

Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond : Elsa Jansson TE3a, Moa Grimm NA3b, Arvid Bergenfors NA3b. Olle Hedman NA3a.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Svensk skrivning: David Levander NA3b Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Engelska: William Beiron ES3b Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Franska: Vilma Holmgren HU3 Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Italienska: Nike Clausson HU3

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Latin: Vilma Holmgren HU3 Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Kinesiska: Elsa Fägerhag HU3

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Spanska: Vilma Holmgren HU3 Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond Tyska: Sara Wilsson HU3

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Beteendevetenskapliga ämnen: Pernilla Åström SA3c

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Ekonomi : Robin Thunberg EK3b

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Entreprenörskap: UF-företaget, Fleur UF (Mira Bjerkhagen, Rebecka Fleur, Klara Hellgren Hemström, Fredrik Johansson) TE3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Estetiska ämnen: Hanna Petersson ES3b Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Handelsämnen: Emil Lassila HA3 Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Idrott och hälsa: Olivia Sandahl EK3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Juridik: Kamile Rumsaite EK3b

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Konst- och kulturämnen: Kristina Makhoul HU3

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Matematik: Hampus Nyström NA3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Mediaämnen: Anna Lagerkvist ES3e

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Musik: Alva Lundberg ES3m

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Naturvetenskapliga ämnen: Moa Grimm NA3b

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan NIU - Fotboll: Olivia Sandahl EK3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan NIU - Handboll: Jack Thurin EK3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Samhällsvetenskapliga ämnen: Hedda Hulmarker SA3c

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Svenska: Ruth Manzoor SA3c

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Tekniska ämnen: Erika Hidemyr TE3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Vård och omsorgsämnen: Matilda Kardetoft VO3r

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Ekonomiprogrammet: Emilia Plato EK3a Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Estetiska programmet: Annie Engvall ES3m Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Handels- och administration: Samuel Sörman HA3

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Humanistiska programmet: Elsa Fägerhag HU3

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Naturvetenskapliga programmet: Maja Hagman NA3a

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Samhällsvetenskapliga programmet: Nellie Gunnarsson SA3b

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Teknikprogrammet : Carl Holmberg TE3a Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan Vård- och omsorgsprogrammet: Alexandra Lastra VO3r

Skövde Cityförening Handelsstipendium: Daniel Österberg HA3

Commerce Handelsstipendium: Pauline Andersson HA3

Elins Esplanad Handelsstipendium : Samuel Sörman HA3

Cejn & Furhoffs Teknikstipendium : Carl Holmberg TE3a

Cejn & Furhoffs Teknikstipendium: Erica Staflund TE3b

Parkers Teknikstipendium: Rebecka Fleur TE3a

Frimurarsamfällighetens stipendium : Jack Thurin EK3a, Stina Karlsson SA3a.

Stipendium Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande: Moa Norman ES3e

Swemos RIG-stipendium: Albin Gerhardsson TE3b

Swedbanks Ekonomistipendium: Jonathan Westh EK3b

Skövde Humanistiskaförenings Humaniststipendium: Philip Hottöfjäll HU3

Västra Götalandsregionens Vård- och omsorgsstipendie: Johanna Åsberg VO3r

Västra Götalandsregionens Vård- och omsorgsstipendie: Ellen Giöbel VO3s

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendie: Andreas Gustafsson VO3h

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendie: Julia Eriksson VO3r

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendie: Christoffer Ekeberg VO3s

Hjo kommuns Vård och omsorgsstipendie: Jennifer Wojtasik VO3s

Karlsborg kommuns Vård och omsorgsstipendie: Filippa Karlsson Sjöberg VO3h

Tibro kommuns Vård och omsorgsstipendie: Hanna Jarlhed Sandström VO3h

Annons

Relaterat: Ljus framtid väntar Praktiskas florister
Thi Cam Ha Truong fick stipendie på Kavelbrogymnasiet, hon blev vinnare av Wellas stipendium på 10.000 kr.
Foto: Alexander Fogde

Plusgymnasiet

Valedictorian: Adelina Wremer, trä15

Ambassadör: Lissie Hammar, sos 15

Prestation:..

Plusgymnasiet

Valedictorian: Adelina Wremer, trä15

Ambassadör: Lissie Hammar, sos 15

Prestation: Denis Alagic, sty 15

Årets kämpe: Nanno Sinharib, hot 15

Bästa studieresultat: Emma Tillman, trä 15

Bästa gymnasiearbete: Josefine Wiberg, hot 15

Stylist Bästa APL: Louise Pihlblad, sty 15

Bästa Stylist: Moa Wahlström, sty 15

Spa Bästa APL: Linneá Karlsson, spa 15

Bästa SPA-terapeut: Lisa Alt, spa 15

Hotell bästa APL: Siham Ahmed Isman, hot 15

Utmärkande insatser: Eloise Davidsson Svensson, hot 15

NEXT Skövdes stipendium för hotell, resor och konferens: Matilda Karén, Lovisa Larsson, Manda Petersson

Träning Bästa APL: Ida Leksell, trä 15

Träning och ledarskapselev: Emma Tillman, trä 15

Sos Bästa APL: Emilia Pettersson, sos 15

Stipendium från vård och omsorgsnämnden: Emelie Åkesson, sos 15

Relaterat: De springer ut mot friheten

Kavelbro

Frimurarlogen: Julia Larsson, BF3, Ahmed Elia Abdella IAIND

Samfonden, för goda studieres..

Kavelbro

Frimurarlogen: Julia Larsson, BF3, Ahmed Elia Abdella IAIND

Samfonden, för goda studieresultat: Oskar Johansson BAHUS3, Julia Bromander BF3, Wictor Andersson EE3, Patrik Lilliedahl FTTRA3, Thi Cam Ha Truong HV3, Jonathan Lindquist INSVE3, Ellen Eriksson RL3, Simon Karlsson VF3, Almir Talic HRHOT, Jacob Linder IAINDF.

Branschstipendier: Olle Ahlm BAANL3 Maskinentreprenörerna Sverige AB

Stina Rasmussen BAMAL3 Billinge Färgs stipendium

Mia Madeleine Moisio BANAL3 Billinge Färgs stipendium

Jenny Arvidsson BAMAL3 Guldsmycke Alcro Guldpensel

Oskar Johansson BAHUS3 Sveriges byggindustri, årets byggelev

Linus Gustafsson BAHUS3 Borgunda såg

Casper Fredriksson BAHUS3 Borgunda såg

Albin Jonsson EE3a Provektor, Skövde

Nils Fredriksson EE3a Provektor, Töreboda

Albin Josefsson EE3a Assemblin

Linus Andersson FTTRA3 Transportbranschens stipendium

Emil Olsson FTTRA3 Transportbranschens stipendium

Emil Jonsson FTTRA3 Transportbranschens stipendium

Julia Söderström FTTRA3 Transportbranschens stipendium

Linda Nordlander FTTRA3 Transportbranschens stipendium

Sebastian Bergman FTTRA3 Svenska Transportarbetarförbundet.

Bästa elev: Sebastian Bergman FTTRA3 Svenska Transportarbetarförbundet

Bästa kompis: Alvin Larsson FTTRA3 Svenska Transportarbetarförbundet

Bästa utveckling: Sebastian Eriksson FTPER3 IF Metall

Gustav Karnev FTPER3 IF Metall

Oskar Andrén FTPER3 Motorbranschens stipendium

Kenneth Hansén FTPER3 Motorbranschens stipendium

Celinne Nilsson HV3 Grazette

Thi Cam Ha Truong HV3 Wella

Wilma Axelsson HV3 GHD

Olivia Svantesson HV3 GHD

Olivia Svantesson HV3 Elins Esplanad

Hampus Bertilsson INSVE3 IF Metall

Jesper Magnusson RL3 Måltidsenheten Skövde

Moa Larsson VF3 VVS-2000

Simon Strand VF3 VVS-2000

Johan Sjökvist FAFAS Ekmans Maskin Väst

Kavelbrostipendiet Filip Gustavsson BF3

Ylva Hackberg Dverstorp INSVE3

Alexandra Gustafsson HOHAL

Relaterat: Stor avslutning i Arena Skövde

IT-gymnasiet

Bästa betyg Teknik: Samuel Eckerrot

Bästa betyg El: Robert Jönsson

Bästa betyg I..

IT-gymnasiet

Bästa betyg Teknik: Samuel Eckerrot

Bästa betyg El: Robert Jönsson

Bästa betyg IB: Jawad Sefo

Bästa datorvård: Lovisa Lövgren

Bästa CAS: Diana Miriv

Bästa kamrat: Vilma Gustavsson

Bästa gymnasiearbete El: Robert Jönsson

Bästa gymnasiearbete Teknik: Anton Svensson

Valedictorian: Samuel Eckerrot

Relaterat: Se rektorns nyhet till studenterna

Volvogymnasiet

Volvo Powertrain: Sara Engqvist och Jelena Mladenovic

Volvo Car Engine: Andreas Jonsson o..

Volvogymnasiet

Volvo Powertrain: Sara Engqvist och Jelena Mladenovic

Volvo Car Engine: Andreas Jonsson och Tove Kramer

IF Metall: Fanny Carlsson och Matilda Rydén

Volvo Motorklubb: Alexander Eckemyr, Jesper Patriksson, Hanna Gertsson och Filip Friberg

Ledarna Volvo Powertrain: Caroline Säll Granqvist

Ledarna Volvo Cars: Isak Engström

Unionen Volvo Powertrain: bästa kamrat Sara Engqvist och Carl Alm

Unionen Volvo Cars: bästa kamrat Tove Kramer och Edwin Nyberg

Relaterat: Nu har studentfirandet i Skövde börjat!
Rektor Hans Karlsson ledde utdelandet av femton premier till volvogymnasiets avgångselever.