Stina Jönsson, 18, är fostrad i IBK Lockerud Mariestad och har gjort 14 poäng på åtta matcher i klubbens U-lag i division 1 den här säsongen.

Men nu lämnar hon Mariestad för spel i allsvenskan med Fröjereds IF.

– En centertyp som är bra i båda riktningarna. Hög klass på det mesta i spelet och håller en väldigt hög lägstanivå. Med Stina i truppen både breddar vi och spetsar till laget, hon hotar lite mer offensivt, går lite rakare till mål än vad vi är vana vid, precis det vi saknat. Hon passar dessutom perfekt in i gruppen både i ålder och personlighet, säger tränare Peter Åhling om nyförvärvet på klubbens hemsida.

FIF ställs mot Västra Mälardalen IB på bortaplan på lördag i nästa vecka, och då kan Stina Jönsson göra debut.

Relaterat: Bildextra: Se 60 bilder från Fröjereds IF:s segermatch mot IBF Örebro Ungdom