Naturbruksskolan Uddetorp lyckades inte ordna praktikplatser till sina elever, som därför riskerar att bli underkända. Nu kräver Skolinspektionen en förklaring.
Tidaholm Det var absolut slutsålt, inte en enda stol ledig, på Saga i Tidaholm under fredagskvällen när duon Peter Jezewski och Karin Risberg tolkade Johnny Cash och June Carter.
AlmnäsUnder veckoslutet är det dags för en ny upplaga av Fågelås julmarknad på Almnäs. Nytt för i år är att marknadsytan nu förutom Salpeterladan även inkluderar Gula Magasinet.
– Evenemanget engagerar hela bygden häromkring, säger Nicolas Berglund, ordförande Fågelås Julmarknadsförening
SVERIGE De slirar i hala backar och kan blockera hela vägbanan när de fälls ihop som fällknivar.
När snön faller över vägarna är det många lastbilar som får bekymmer. För att minska dessa problem kommer nu en lagändring.
LedareNobias storinvestering är en glädjande nyhet, men flytten ett dråpslag för Tidaholm. Förändringen sätter också fingret på varför det är viktigare att reformeringen av Arbetsförmedlingen blir rätt än att den går fort.
SkaraSkara Sommarland har testat sina kunders gränser ordentligt i veckan. För andra gången på bara några dagar har bonusbiljetter felaktigt skickats ut till kunder.
– Det är frustrerande, men vi kommer inte att bjuda på de här biljetterna, säger vd:n Janne Nilsson.