Annons
Vidare till vastgotabladet.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

FIF värvar från rivalen: "Passar perfekt"

Fröjereds IF värvar från lokalkonkurrenten IBK Lockerud Mariestad.

Stina Jönsson, 18, är fostrad i IBK Lockerud Mariestad och har gjort 14 poäng på åtta matcher i klubbens U-lag i division 1 den här säsongen.

Men nu lämnar hon Mariestad för spel i allsvenskan med Fröjereds IF.

– En centertyp som är bra i båda riktningarna. Hög klass på det mesta i spelet och håller en väldigt hög lägstanivå. Med Stina i truppen både breddar vi och spetsar till laget, hon hotar lite mer offensivt, går lite rakare till mål än vad vi är vana vid, precis det vi saknat. Hon passar dessutom perfekt in i gruppen både i ålder och personlighet, säger tränare Peter Åhling om nyförvärvet på klubbens hemsida.

FIF ställs mot Västra Mälardalen IB på bortaplan på lördag i nästa vecka, och då kan Stina Jönsson göra debut.